Vädret styr mycket av arbetet
Vad gör du på jobbet?
Jag och mina kollegor städar stränderna i Göteborgs skärgård. Från Nordrevik i Billdal, hela södra skärgården ut till Vinga och till Hisingens stränder söder om Fotö. Vi städar också stränderna vid älvens inlopp. Ett jättestort område som innebär väldigt speciella förutsättningar. Vi måste städa även där det är otillgängligt och kunna hantera båten i olika situationer och väder. Fina dagar städar vi längre ut i skärgården, mindre fina dagar närmare fastlandet. När det blåser gäller det att hitta läsidor, blåser det västlig vind plockar vi skräp på östsidorna.
Vad är det för skräp som flyter iland?
Det mesta av skräpet är plast i olika former, som påsar och förpackningar. Längst ut i skärgården hamnar fiskeredskap och sådant som flyter bra – plastflaskor, bojar och flöten. En gång hittade vi ett danskt sjömärke. Ju längre in i skärgården desto färre stora grejer och fler små plastprylar. Flaskor från Kina och Japan hittar vi varje dag, troligen från sjöfarten. Ibland plockar vi upp dockor från man över bord-övningar. Skor är jättevanligt, men också hjälmar och arbetshandskar. Vi väger allt skräp, men det säger inte så mycket om mängden. Under en säsong brukar det röra sig om närmare 20 ton. Hittills i år har vi plockat mycket tunga grejer så i början av sommaren är vi redan uppe i ungefär sju ton.
Vad är det roligaste med ditt jobb?
Jag tycker det är kul att köra båt och lägga upp arbetet själv. Det är också roligt att komma till alla platser i skärgården. Det finns väldigt många fina obebodda öar som går under radarn och dit ingen hittar. Vinga är fint, men In-Vinga strax intill är lika fint – men där är inte en käft.
Städar du längs stranden kan du samla det och tagga GPS i Strandstädarkartan där strandstädarbåten kan se skräpet och hämta upp det.