Till sidans huvudinnehåll
Publicerad 24 september 2025

Hållbar skolstruktur: Nya utredningar inleds under hösten

Undervisning i klassrummet. En lärare sitter bredvid en elev i skolbänken och pekar i en bok.
Vi står inför stora utmaningar då årets elevprognoser visar på en hastig och djupare nedskrivning jämfört med förra årets prognos. Under de kommande tio åren förväntas antalet elever att minska med 6 500. Samtidigt växer behovet av platser i anpassad grundskola. Därför behöver vi öka takten i att utreda möjligheten till en skolstruktur som håller över tid och skapar bättre förutsättningar för våra elever.

För att våra resurser i så stor utsträckning som möjligt ska gå till kärnverksamheten, så som undervisning, elevhälsa och nära stöd, behöver vi arbeta mot en skolstruktur som ger möjlighet till en flexibilitet och hållbarhet över tid, både när elevantalet sjunker och när det stiger. För att nå dit behöver vi öka takten i att utreda möjligheten till en hållbar skolstruktur.

Fler utredningar påbörjas i höst

Just nu pågår utredningar av 20 skolenheter. De väntas bli klara att lyftas för beslut i grundskolenämnden i november inför att förändringar kan ske tidigast läsår 2026/2027. 

Med bakgrund i befolkningsprognosen och analysen bakom lokalbehovsplanen inleds under hösten ytterligare 28 skolenhetsutredningar, antalet skolenheter kan komma att ändras. Dessa utredningar väntas bli klara i mitten av 2026, med sikte på att genomförande kan ske tidigast läsår 2027/2028. 

Det här är de nya utredningarna som kommer att påbörjas i höst:

Utbildningsområde Område/Berörda skolenheter Typ av utredning
Nordost Centrala och norra Angered:
•    Rävebergsskolan F-3
•    Tretjärnsskolan F-3
•    Lövgärdesskolan 4-9
•    Gårdstensskolan 4-9
•    Långmosseskolan F-3
•    Lilla Gårdstensskolan F-3
•    Rannebergsskolan F-3
•    Gunnaredsskolan F-3
•    Vättleskolan 4-9.
Utredningen tar även hänsyn till den nya skolenheten Nya Gårdstensskolan F-6.
Bred översyn av skolstrukturen.
Nordost Hammarkullen: 
•    Hammarkullsskolan F-3, anpassadgrundskola 1-6
•    Emmaskolan F-3
•    Nytorpsskolan 4-9
Inriktningen som prövas är att Hammarkullsskolan får åk F-6, Nytorpsskolan får åk 7-9 och Emmaskolan lämnas.
Centrum Nordhemsskolan F-9 Översyn av årskurser på skolan med fokus på de delar av låg- och mellanstadiet som är kvar på skolan (skolan ska på sikt bli årskurs 7-9).
Centrum Skårsskolan F-6 Utreda möjlighet till anpassad grundskola.
Centrum Ånässkolan F-6 Utreda möjlighet till anpassad grundskola.
Sydväst Frölunda/Tynnered:
•    Frölundaskolan F-9
•    Frölundaskolan Bräcke 1-9 anpassad grundskola
•    Kannebäcksskolan 1-9 anpassad grundskola
•    Kannebäcksskolan 1-9 resursskola
•    Kannebäcksskolan Döv och Hörsel
Bred översyn av skolstrukturen.
Sydväst Björkåsskolan F-6 Utreda möjlighet till anpassad grundskola.
Hisingen Tolered: 
•    Toleredsskolan F-9
•    Kärrdalsskolan F-5
•    Lerlyckeskolan F-6
Bred översyn av skolstrukturen.
Hisingen Brunnsboskolan F-9 Översyn av årskurser på skolan.
Hisingen Nya skolan Länsmansgården F-3 Översyn av skolstruktur.
Hisingen Ryaskolan F-6 Utreda möjlighet till anpassad grundskola i samband med att lokalerna är färdigrenoverade.
Hisingen Taubeskolan F-6 Utreda möjlighet till anpassad grundskola.

Vad innebär en enhetsutredning?

En enhetsutredning innebär att vi ser över skolstrukturen på en eller flera skolor. Det kan handla om att ändra årskurser, justera skolformer, starta nya skolor eller lägga ner skolor.

Inom ramen för varje utredning görs en mängd bedömningar och analyser över exempelvis elevflöden, önskemål, befolkningsprognoser, lokalernas skick, resvägar till skolor, övrig skolstruktur, konsekvenser för medarbetare, ekonomiska analyser och en bedömning av barns bästa.

En utredning kan både leda till förslag på förändringar, eller resultera i att det inte är aktuellt att föreslå några förändringar. Det innebär alltså inte per automatik att förändringar kommer ske på alla skolor som utreds.

Så planerar och genomför vi en utredning om hållbar skolstruktur - Göteborgs Stad

${loading}