Göteborgs Stad inför cirkulära arbetskläder – gör hållbara val möjliga
–Det här är mer än kläder. Det är ett konkret sätt att visa att vi kan göra hållbara val i vardagen och ta ansvar för stadens resurser, säger Torbjörn Engström, strategisk inköpare i Göteborgs Stad.
Ett nytt sätt att köpa arbetskläder
Med det nya avtalet blir återbruk det naturliga förstahandsvalet för arbetskläder i inomhusverksamheter, som lokalvård, kök samt vård och omsorg. Det innebär att staden kan minska sin miljöpåverkan och samtidigt använda resurser mer effektivt.
–Varje gång vi väljer cirkulärt bidrar vi till en positiv påverkan på miljön och visar hur staden kan driva innovation och hållbara lösningar på marknaden, säger Torbjörn.
Ett gemensamt arbete bakom förändringen
Satsningen är resultatet av ett brett samarbete inom Göteborgs Stad tillsammans med leverantören Almedahls. Genom dialog, proaktivt upphandlingsarbete och ett starkt engagemang har cirkulära arbetskläder kunnat bli en del av avtalet.
–Det här är ett lagarbete. Genom att samla olika kompetenser har vi kunnat skapa en lösning som både minskar klimatpåverkan och utvecklar vårt sätt att arbeta, fortsätter Torbjörn.
–Att ha en stark samarbetspartner är avgörande för att kunna ta större steg. Tillsammans med Göteborgs Stad kan vi skapa lösningar som faktiskt gör skillnad för miljön, säger Christian Lidborg, VD för Almedahls Allingsås AB.
Nytta för alla
- För medarbetare: enkelt att göra hållbara val i vardagen.
- För leverantörer: tydlig efterfrågan på återbrukade och cirkulära lösningar.
- För invånare: skattemedel används smartare och staden tar ansvar för klimat och resurser.
–Det här avtalet gör att återbruk inte bara är ett alternativ till nyinköp, utan gör det enklare att välja hållbart och visar hur stadens resurser kan användas smart, säger Katarina Crafoord, miljöspecialist i Göteborgs Stad.
Göteborgs Stad leder utvecklingen
De cirkulära arbetskläderna är ett konkret exempel på hur stadens principer för hållbarhet omsätts i praktiken:
- Använd det som redan finns.
- Återbruka i andra hand.
- Köp nytt i sista hand.
–Att återbruka arbetskläder i stället för att producera nytt är ett av de mest effektiva sätten att minska textiliers miljöpåverkan. Det är också ett enkelt val som gör stor skillnad, säger Christian.
Med satsningen visar Göteborgs Stad hur offentlig sektor kan gå före och påverka marknaden mot mer hållbara lösningar.
–Vi vill inspirera andra aktörer att tänka cirkulärt. Som stor offentlig aktör kan vi samla stadens krafter och leverera lösningar som gör verklig skillnad, avslutar Torbjörn.