Till sidans huvudinnehåll
Publicerad 19 augusti 2026

Är du nyfiken på att bli familjehem, jourhem eller kontaktfamilj?

Är du nyfiken på att bli familjehem, jourhem eller kontaktfamilj?
Det finns ett stort behov av fler familjehem, jourhem och kontaktfamiljer för barn och unga. Vill du veta mer vad det innebär att vara något av det? Under hösten kan du delta i informationsmöten.

Du förbinder dig inte till något genom att delta på ett informationsmöte. Mötet är ett första steg för dig som vill veta mer om hur det fungerar, vilket stöd som finns och hur du kan hjälpa ett barn som behöver trygghet och omsorg.

Alla barn har olika behov och därför behövs många olika typer av familjehem. Som familjehem kan du bo i lägenhet eller hus, vara ensamstående eller leva tillsammans med någon. Det viktigaste är att du har en trygg livssituation, tid och engagemang för ett barn eller en ungdom.

Två tillfällen per månad 

Under hösten erbjuder vi två informationsmöten varje månad. Du kan delta både på plats under kvällstid eller digitalt under lunchtid. På kvällsmötena finns också familjehem på plats som berättar om sina erfarenheter och svarar på frågor.

Tillsammans kan vi hjälpas åt att göra skillnad för en liten göteborgare.

Läs mer och anmäl dig 

Anmälan och tider: Informationsmöten om familjehem, jourhem och kontaktfamilj

Mer information hittar du på sidorna Bli familjehem eller jourhem eller Bli kontaktfamilj eller stödfamilj

${loading}