Elevhälsan

Elevhälsan har inga bestämda telefon- eller mottagningstider. Du är välkommen att titta in, ringa eller maila för att beställa tid. Vi arbetar i nära samarbete med lärare och rektorer för att du som elev ska få en så bra hälsa och studiesituation som möjligt.

Britta Eriksson 
Kurator
Ansvarar för: El-och energiprogrammet samt VVS- och fastighetsprogrammet
Telefon: 031-367 25 23
Mobil: 076- 138 64 40
britta.eriksson@educ.goteborg.se 

Michael Ottosson
Kurator
Ansvarar för: Teknikprogrammet, Sjöfartsutbildningen, Industritekniska programmet samt Yrkesintroduktion
Telefon: 072-503 88 30
michael.ottosson@educ.goteborg.se  


Mahbobeh Sharafzadeh
Skolsköterska
Ansvarar för Sjöfartsutbildningen och Teknikprogrammet
Telefon: 031-367 25 20
Mobil: 070-508 67 91
mahbobeh.sharafzadeh@educ.goteborg.se


Karin Hylander
Skolsköterska
Ansvarar för El- och Energiprogrammet, VVS och Fastighetsprogrammet, Industritekniska programmet samt Yrkesintroduktion 
Telefon: 031-367 25 21
karin.hylander@educ.goteborg.se 


Lena Ehrenström
Skolläkare
Läkarmottagning: tisdagar 8.30 - 11.30
Tidsbokning hos skolsköterska


Jenny Isaksen
Specialpedagog
Ansvarar för Sjöfartsutbildningen och Teknikprogrammet
Telefon: 072- 210 48 13
jenny.isaksen@educ.goteborg.se 
 

Anna Maria Olofsson Rogbrandt
Specialpedagog
​Ansvarar för VVS- och fastighetsprogrammet
Telefon: 072-733 48 55
annamaria.olofsson@educ.goteborg.se
 

Diana Fihn
Specialpedagog
Ansvarar för Industritekniska programmet och Yrkesintroduktion
Telefon: 072-255 71 13
diana.fihn@educ.goteborg.se
 

Speciallärare
Kristina Svärd Johansson
Ansvarar för El- och Energiprogrammet
Telefon: 031-36 725 25
Mobil: 076-141 28 53
kristina.svard.johansson@educ.goteborg.se